A-Z Index | Phone Book | Careers

Berkeley Lab Staff Add Expertise to SC16 Technical Program

November 1, 2016

As in years past, Berkeley Lab staff will contribute significantly to the SC16 Technical Program, conveying expertise through research papers and posters, leading tutorials, organizing workshops and participating in panel discussions and Birds-of-a-Feather sessions (BoFs). Additionally, staff members will participate in a number of conference outreach programs for students and early career professionals. Here's a list of activities:

Sunday, November 13


Outreach to Students, Early Career Professionals

Panel: Coming Out on Behalf of Diversity, Raquell Holmes, improvscience; Jamika Burge, Pennsylvania State University; Jeanine Cook, Sandia National Laboratories; and Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 10:30 a.m. – 12 p.m., Sunday, Nov. 13
Where: Room 260. 

Workshops

ISAV 2016: In Situ Infrastructures for Enabling Extreme-Scale Analysis and Visualization, Wes Bethel and Gunther Weber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Patrick O’Leary, Kitware; Nicola Ferrier, Argonne National Laboratory; Matthew Wolf, Georgia Institute of Technology; and Earl Duque, Intelligent Light.
When: 9 a.m.-5:30 p.m., Sunday, Nov. 13
Where: Room 251-A. 

Seventh Annual Workshop for the Energy Efficient HPC Working Group (EE HPC WG), Michael Patterson, Intel Corp.; Torsten Wilde, Leibniz Supercomputing Centre; Natalie Bates, Lawrence Livermore National Laboratory; Stephen Poole, US Department of Defense; Daniel Hackenberg, Technical University Dresden; Thomas Durbin, University of Illinois; Steve Martin, Cray Inc.; Dale Sartor, Lawrence Berkeley National Laboratory; Anna Maria Bailey, Lawrence Livermore National Laboratory; Ramkumar Nagappan, Intel Corp.; Nicolas Dube, Hewlett Packard Enterprise; Andres Marquez, Pacific Northwest National Laboratory; David Grant, Oak Ridge National Laboratory; Josip Loncaric, Los Alamos National Laboratory; James Laros, Sandia National Laboratories; David Martinez, Sandia National Laboratories; Susan Coghlan, Argonne National Laboratory; James Rogers, Oak Ridge National Laboratory; Toshio Endo, Tokyo Institute of Technology; Fumiyoshi Shoji, RIKEN; Francois Robin, CEA-DAM; and Caleb Phillips, National Renewable Energy Laboratory.
When: 9 a.m.-5:30 p.m., Sunday, Nov. 13
Where: Room 155-C.

Women in HPC: Diversifying the HPC Community, Toni Collis, EPCC at the University of Edinburgh; Julia Andrys, Murdoch University; Sunita Chandrasekaran, University of Delaware; Trish Damkroger, Lawrence Livermore National Laboratory; Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Adrian Jackson, EPCC at the University of Edinburgh; Kimberly McMahon, McMahon Consulting; Lorna Rivera, University of Illinois; and Lorna Smith, EPCC at the University of Edinburgh.
When: 9 a.m.-5:30 p.m., Sunday Nov. 13
Where: Room 355-D. 

Monday, November 14


Tutorials

Container Computing for HPC and Scientific Workflows, Luiz Carlos Irber Jr., UC Davis; Shane Canon and Lisa Gerhardt, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 8:30 a.m. – 12 p.m., Monday, Nov. 14
Where: Room 355-B.

Debugging and Performance Analysis on Native and Offload HPC Architectures, Sergi Siso, Hartree Centre; Damian Alvarez, Juelich Supercomputing Center; Sandra Wienke, RWTH Aachen University; Nikolay Piskun, Rogue Wave Software; Chris Gottbrath, NVIDIA Corp.; and Woo-Sun Yang, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 8:30 a.m. – 5 p.m., Monday, Nov. 14
Where: Room 250-A

Programming Irregular Applications with OpenMP: A Hands-On Introduction, Tim Mattson, Intel Corp.; Alice Koniges, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Clay Breshears, Intel Corp.
When: 1:30-5 p.m., Monday, Nov. 14
Where: Room 250-C

Vectorization Strategies for Intel’s 2nd Generation Intel Xeon® Phi™ Architecture Named Knights Landing, Ashish Jha, Intel Corp.; Vitali Morozov, Argonne National Laboratory; and Jack Deslippe, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 1:30-5 p.m., Monday, Nov. 14
Where: Room 355-B. 

Workshops

The 1st International Workshop on Post-Moore Era Supercomputing (PMES), Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology; Jeffrey Vetter, Oak Ridge National Laboratory; Koji Inoue, Kyushu University; Takeshi Iwashita, Hokkaido University; Franz Franchetti, Carnegie Mellon University; John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; Kengo Nakajima, University of Tokyo; Richard Vuduc, Georgia Institute of Technology; Keren Bergman, Columbia University; Tom Conte, Georgia Institute of Technology; Gerhard Wellein, University of Erlangen-Nuremberg; and Erik DeBenedictis, Sandia National Laboratories.
When: 9 a.m.-5:30 p.m., Monday, Nov. 14
Where: Room 155-B.

Third SC Workshop on Best Practices for HPC Training, Scott Lathrop, University of Illinois; Jay Alameda, University of Illinois; Carl Albing, US Naval Academy; Nia Alexandrov, Barcelona Supercomputing Center; Dana Brunson, Oklahoma State University; Fernanda Foertter, Oak Ridge National Laboratory; Richard Gerber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Bilel Hadri, King Abdullah University of Science and Technology; Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Susan Mehringer, Cornell University; Henry Neeman, University of Oklahoma; Maria-Ribera Sancho, Barcelona Supercomputing Center; Nitin Sukhija, Mississippi State University; and Robert Whitten, University of Tennessee.
When: 9 a.m.-12:30 p.m., Monday, Nov. 14
Where: Room 155-F.

PAW: PGAS Applications Workshop, Karla Morris, Sandia National Laboratories; Katherine Yelick and Yili Zheng, Lawrence Berkeley National Laboratory; Salvatore Filippone, Cranfield University; Bill Long, Cray Inc.; and Bradford Chamberlain, Cray Inc.
When: 2-5:30 p.m., Monday Nov. 14
Where:Room 251-B. 

Technical Paper

Scientific Workflows at DataWarp-Speed: Accelerated Data-Intensive Science using NERSC’s Burst Buffer," Andrey Ovsyannikov, Lawrence Berkeley National Laboratory; Melissa Romanus, Rutgers University; Brian Van Straalen, Lawrence Berkeley National Laboratory; Gunther H. Weber, Lawrence Berkeley National Laboratory and University of California, Davis; and David Trebotich, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 10:30 a.m.-12:00 p.m. Monday, Nov. 14
Where: Room 155-C, 1st Joint International Workshop on Parallel Data Storage & Data Intensive Scalable Computing Systems. 

Tuesday, November 15


Invited Talks

The Materials Project – A Google of Materials, Kristin Persson, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 11:15 a.m. – 12 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Ballroom Full. 

Research Posters

Experiences with a Burst Buffer at NERSC,” Wahid Bhimji, Deborah Bard and David Paul, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

Pin-Pointing Node Failures in HPC Systems,” Anwesha Das, North Carolina State University; Frank Mueller, North Carolina State University; Paul Hargrove and Eric Roman, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

STRUMPACK: Scalable Preconditioning Using Low-Rank Approximations and Random Sampling,” Pieter Ghysels, Xiaoye S. Li and Francois-Henry Rouet, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Christopher Gorman, UC Santa Barbara.
When: 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

symPACK: a Solver for Sparse Symmetric Matrices,” Mathias Jacquelin, Esmond Ng and and Katherine Yelick, Lawrence Berkeley National Laboratory; Yili Zheng, Google.
When: 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

The Search for Missing Parallel I/O Performance on the Cori Supercomputer,” Matt Bryson, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104. 

Emerging Technologies

OpenHPC System Architect: An Open Toolkit for Building High Performance SoCs, David Donofrio and Farzad Fatollahi-Fard Lawrence Berkeley National Laboratory; John Leidel, Texas Tech University; Xi Wang, Texas Tech University; and Yong Chen, Texas Tech University.
When: 10 a.m.-6 p.m., Tuesday Nov. 15
Where: Room 155-B. 

BoFs

Burst Buffers: Early Experiences and Outlook, Deborah Bard, David Paul and Wahid Bhimji, Lawrence Berkeley National Laboratory; Bilel Hadri, King Abdullah University of Science and Technology; Robert Ross, Argonne National Laboratory; and Cornell Wright, Los Alamos National Laboratory.
When:12:15-1:15 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Room 255-D.

TOP500 Supercomputers, Erich Strohmaier and Horst Simon, Lawrence Berkeley National Laboratory; Jack Dongarra, University of Tennessee; and Martin Meuer, ISC Group.
When: 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Room 255-EF. 

Outreach to Students, Early Career Professionals

Experiencing HPC for Undergraduates: Introduction to HPC Research, John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; Mary Hall, University of Utah; Martin Schulz, Lawrence Livermore National Laboratory; and Edmond Chow, Georgia Institute of Technology.
When: 10:30 a.m. – 12 p.m., Tuesday, Nov. 15,
Where: Room 250-D

DOE Booth Talks/Demos/Roundtables

Featured Speaker: Next-Generation AMR, Ann Almgren, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 2:30-3:15 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Booth 1030

Using Jupyter for Interactive Data Analytics on Cori at NERSC, Rollin Thomas, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 1:00-2:00 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Booth 1030, Demo Station 1

InDI: Intent-based User-defined Service Deployment Over Multi-Domain SDN Applications, Eric Pouyoul, Anu Mercan, Brian Tierney, Inder Monga, ESnet/Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 2:00-3:00 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Booth 1030, Demo Station 2

Shifter – Containers for HPC, Shane Canon, Doug Jacobsen, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 3:00-4:00 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Booth 1030, Demo Station 1

Roundtable: 400G Deployment Over Next-Generation Optical Substrate by a National Research & Education Network, Chris Tracy, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 4:45-5:30 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where:
Booth 1030

Roundtable: What Can Deep Learning do for Science?, Prabhat, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 4:45-5:30 p.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Booth 1030

Other Booth Talks

"Artificial Intelligence, No Longer Science Fiction," Debra Goldfarb, Intel (moderator); Prabhat, Lawrence Berkeley National Laboratory; Nick Nystrom, PSC/CMU; Manish Parashar, Rutgers.
When: 10:15 a.m., Tuesday, Nov. 15
Where: Intel booth (#1819).

Wednesday, November 16


Technical Papers

Granularity and the Cost of Error Recovery in Resilient AMR Scientific Applications,” Anshu Dubey, Argonne National Laboratory; Hajime Fujita, Intel Corp.; Daniel Graves, Lawrence Berkeley National Laboratory; Andrew Chien, University of Chicago; and Devesh Tiwari, Oak Ridge National Laboratory.
When: 1:30-2 p.m., Wednesday, Nov. 15
Where: Room 255-EF

Extreme Scale Plasma Turbulence Simulations on Top Supercomputers Worldwide,” William Tang, Princeton University; Bei Wang, Princeton University; Stephane Ethier, Princeton University; Grzegorz Kwasniewski, ETH Zurich; Torsten Hoefler, ETH Zurich; Khaled Ibrahim, Samuel Williams and Leonid Oliker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Kamesh Madduri, Pennsylvania State University; Carlos Rosales, UT Austin; and Timothy Williams, Argonne National Laboratory.
When: 2-2:30 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 255-EF 

DAOS and Friends: A Proposal for an Exascale Storage System,” Jay Lofstead, Sandia National Laboratory; Ivo Jimenez, UC Santa Cruz; Carlos Maltzahn, UC Santa Cruz; Quincey Koziol, Lawrence Berkeley National Laboratory; John Bent, Seagate Technology; and Eric Barton, Intel Corp.
When: 2:30-3 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 355-BC.

Panels

Post Moore’s Era Supercomputing in 20 Years,” Keren Bergman, Columbia University; Tom Conte, Georgia Institute of Technology; Erik DeBenedictis, Sandia National Laboratories; Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology; John Shalf and George Michelogiannakis, Lawrence Berkeley National Laboratory; Jun Sawada, IBM; Matthias Troyer, ETH Zurich.
When: 1:30-3 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 255-BC.

The End of Von Neumann? What the Future Looks Like for HPC Application Developers,” Gagan Gupta, Microsoft Corp.; Amir Khosrowshahi, Nervana Systems; Andrew Chien, University of Chicago; John Shalf and Samuel Williams, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 3:30-5 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 255-BC.

BoFs

HDF5: State of the Union, Quincy Koziol, Lawrence Berkeley National Laboratory; and David Pearah, HDF Group.
When: 12:15-1:15 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 250-C 

The Green500: Trends for Energy-Efficient Supercomputing, Wu Feng, Virginia Polytechnic Institute and State University; Erich Strohmaier, Lawrence Berkeley National Laboratory; Natalie Bates, Lawrence Livermore National Laboratory; and Thomas Scogland, Lawrence Livermore National Laboratory.
When: 12:15-1:15 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 255-D

Optimizing Performance on Many-Core Processors: Unleashing the Power of the Intel Xeon Phi and Beyond, Richard Gerber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Thomas Steinke, Zuse Institute Berlin; Kent Milfeld, University of Texas at Austin; and Michael Lysaght, Irish Centre for High-End Computing.
When: 12:15-1:15 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 355-F

Women in HPC: Intersectionality, Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Fernanda Foertter, Oak Ridge National Laboratory; and Toni Collis, EPCC at the University of Edinburgh.
When: 12:15-1:15 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 155-C

High Performance Geometric Multigrid (HPGMG): an HPC Performance Benchmark, Mark Adams, Samuel Williams,  Erich Strohmaier, John Shalf and Brian Van Straalen Lawrence Berkeley National Laboratory; Jed Brown, University of Colorado, Boulder.
When: 5:15-7 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Room 250-F

DOE Booth Demos/Roundtables

High Performance File Transfer for Next-Generation Science Experiments, Brian Tierney, Lawrence Berkeley National Laboratory; Les Cottrell, SLAC; et al.
When: 11 a.m.-12 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Booth 1030, Demo Station 1

InDI: Intent-based User-defined Service Deployment over MultiDomain SDN Applications, Mariam Kiran, Lawrence Berkeley National Laboratory; et al.
When: 11 a.m.-12 p.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Booth 1030, Demo Station 2

Roundtable: Shifter – Containers for HPC, Shane Canon, Doug Jacobsen, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 10:00-10:45 a.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Booth 1030

Roundtable: NERSC’s Big Data Strategy, Prabhat, Lawrence Berkeley National Laboratory
When: 10-10:45 a.m., Wednesday, Nov. 16
Where: Booth 1030

Thursday, November 17


Technical Papers

Efficient Delaunay Tessellation through K-D Tree Decomposition,” Dmitriy Morozov, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Tom Peterka, Argonne National Laboratory.
When: 11:30 a.m. – 12 p.m.
Where: Thursday, Nov. 17, Room 355-BC 

Performance Analysis, Design Considerations, and Applications of Extreme-Scale In Situ Infrastructures,” Utkarsh Ayachit, Kitware; Andy Bauer, Kitware; Earl Duque, Intelligent Light; Greg Eisenhauer, Georgia Institute of Technology; Nicola Ferrier, Argonne National Laboratory; Junmin Gu, Lawrence Berkeley National Laboratory; Kenneth Jansen, University of Colorado, Boulder; Burlen Loring, Lawrence Berkeley National Laboratory; Zarija Lukic, Lawrence Berkeley National Laboratory; Suresh Menon, Georgia Institute of Technology; Dmitriy Morozov, Lawrence Berkeley National Laboratory; Patrick O’Leary, Kitware; Reetesh Ranjan, Georgia Institute of Technology; Mirchel Rasquin, Cenaero; Christopher Stone, Computational Science and Engineering; Venkatram Vishwanath, Argonne National Laboratory; Gunther Weber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Brad Whitlock, Intelligent Light; Matthew Wolf, Georgia Institute of Technology; Kesheng Wu, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Wes Bethel, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 4-4:30 p.m., Thursday, Nov. 17
Where: Room 355-D. 

Perilla: Metadata-based Optimizations of an Asynchronous Runtime for Adaptive Mesh Refinement,” Tan Nguyen, Weiqun Zhang, Ann Almgren and John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; Didem Unat and Nufail Farooqi, Koc University.
When: 4-4:30 p.m., Thursday, Nov. 17
Where: Room 355-E.

Panels

“Virtualization, Partitioning, Cohabitation, Containers, Something Else? Approaches to Integrating HPC and Big Data Applications,” Ron Brightwell, Sandia National Laboratories; Rolf Riesen, Intel Corp.; Joefon Jann, IBM; Barret Rhoden, Google; Kamil Iskra, Argonne National Laboratory; Balazs Gerofi, RIKEN; Hermann Haertig, Technical University Dresden; and Shane Canon, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 1:30-3 p.m., Thursday, Nov. 17
Where: Room 255-BC.

Other Booth Talks

"NERSC: Optimizing Large Scale Science Applications," Tina Declerk, Lawrence Berkeley National Laboratory; Jack Deslippe, Lawrence Berkeley National Laboratory.
When: 12:15 p.m., Thursday, Nov. 17
Where: Intel booth (#1819).


About Computing Sciences at Berkeley Lab

The Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) Computing Sciences organization provides the computing and networking resources and expertise critical to advancing the Department of Energy's research missions: developing new energy sources, improving energy efficiency, developing new materials and increasing our understanding of ourselves, our world and our universe.

ESnet, the Energy Sciences Network, provides the high-bandwidth, reliable connections that link scientists at 40 DOE research sites to each other and to experimental facilities and supercomputing centers around the country. The National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) powers the discoveries of 6,000 scientists at national laboratories and universities, including those at Berkeley Lab's Computational Research Division (CRD). CRD conducts research and development in mathematical modeling and simulation, algorithm design, data storage, management and analysis, computer system architecture and high-performance software implementation. NERSC and ESnet are DOE Office of Science User Facilities.

Lawrence Berkeley National Laboratory addresses the world's most urgent scientific challenges by advancing sustainable energy, protecting human health, creating new materials, and revealing the origin and fate of the universe. Founded in 1931, Berkeley Lab's scientific expertise has been recognized with 13 Nobel prizes. The University of California manages Berkeley Lab for the DOE’s Office of Science.

DOE’s Office of Science is the single largest supporter of basic research in the physical sciences in the United States, and is working to address some of the most pressing challenges of our time. For more information, please visit science.energy.gov.